Derneğimizin Yeni Üyesi Odeabank Oldu

Yurt genelindeki 48 şubesi ve toplam 1.111 çalışanıyla faaliyetlerini sürdüren Odeabank, derneğimizin yeni üyesi oldu. Odeabank'ın aramıza katılmasının ardından Derneğimizin üye sayısı 52 oldu.

Odeabank Hakkında

Türkiye’nin genç, dinamik ve yenilikçi bankası Odeabank, 2012 yılında, Türk bankacılık sektöründe 15 yıl aradan sonra sıfırdan lisans alan ilk banka olarak kurulan Odeabank, sürdürdüğü başarılı stratejisi sayesinde kısa bir süre içinde Türkiye’nin en yenilikçi ve en rekabetçi bankalarından biri konumuna gelmiştir.

Banka; ticari ve bireysel bankacılık alanlarında faaliyet göstermektedir. 2012 yılından bu yana güçlü sermaye yapısı ve alanında uzman kadrosu ile değerini ve sektördeki konumunu her yıl daha da güçlendirerek ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam etmektedir.

Yurt genelindeki 48 şubesi ve toplam 1.111 çalışanıyla faaliyetlerini sürdüren Odeabank, müşteri odaklı çalışma stratejisi ile müşterilerini, hissedarlarını ve ülkemizi ileriye taşıyacak adımlar atmayı kendine ilke edinmiştir.

Müşteri ve hizmet odaklı çalışmalarıyla müşteri sayısını zaman içinde istikrarlı bir şekilde artıran Odeabank, müşteri ihtiyaçlarını kesintisiz, hızlı ve kolay karşılayabilmek adına dijital bankacılık kanalları üzerinde geliştirme ve yeniliklerini kesintisiz sürdürmektedir. Yeni iş stratejileriyle uyumlu olarak ihracat ve üretime dönük yüksek katma değerli sektörlere ve firmalara, geniş ürün yelpazesi ile hizmet vermeye odaklanan Odeabank; önümüzdeki dönemi, değişken koşullara hazır bir konumda, yüksek likiditesi ve güçlü sermaye yapısıyla güvenle karşılamaktadır.

Odeabank, fiziksel ve dijital deneyimlerimizi harmanlayarak, fijital bankacılık anlayışı ile müşterilerine en doğru yoldan, yeni nesil bir hizmet sunmayı amaçlamaktadır. Başlıca hedefleri arasında ise fiziksel hizmetleriyle bütünleştirdiği dijital deneyimiyle Türkiye’nin ve bölgenin en iyi “fijital” bankası olmak bulunmaktadır.

Odeabank İletişim Merkezi, Fijital Banka olma yolunda müşteri etkileşiminde önemli kanallar arasında yer almaktadır. Sektör tecrübesi yüksek yönetim ekibi ve nitelikli çalışan kadrosuyla sesli ve görüntülü gelen arama, giden arama, chatbot, yatırım işlemleri, müşteri bildirimleri yönetimi ve görüntülü görüşme ile uzaktan müşteri edinimi hizmetlerini vermektedir. Odeabank müşterileri, ilk temasta çözüm hedefiyle şubeye gitmeye gerek kalmadan birçok işlemi İletişim Merkezi kanalından tamamlayabilmektedir.

Tüm kanallarda benzer ve eşsiz deneyim yaşatmak ve ulaşılabilir olma vizyonuyla çalışmalarını yürüten İletişim Merkezi; santral çözümleri, ses sistemleri ve verimlilik yönetimi alanlarında birçok teknolojiyi bünyesinde barındırmakta ve Çevik Yönetim anlayışıyla yeni teknolojilere hızlı entegrasyon sağlamaktadır.

OdeaBank’ın Müşteri Odaklı Kültür vizyonuna paralel olarak Müşteri geri bildirimlerini stratejik kararlarının merkezine alan İletişim Merkezi, müşteri deneyimini periyodik olarak ölçümlemekte ve müşterilerine eşsiz bir deneyim sunmak için çalışmalarına devam etmektedir.