Başkandan Mesaj


Merhaba,

Ülke olarak şubat ayında gerçekleşen büyük deprem felaketinin derin üzüntüsünü hep birlikte yaşadık. Üyelerimiz nezdinde depremden doğrudan etkilenen çalışan sayımız 15 binin üzerinde oldu. Biz de Dernek ve sektör olarak tüm paydaşlarımızla birlikte, ilk etapta hayati öneme sahip ihtiyaçların temin edilmesine katkı sağlamanın yanı sıra, orta ve uzun vadede o bölgedeki vatandaşlarımızın aileleriyle birlikte eğitim, çalışma ve sosyal hayatlarına dönebilmeleri için elimizden gelen desteği vermek üzere depremzede istihdam seferberliği başlattık. Yıl sonuna kadar 10 bin kişinin istihdamını hedefledik ancak bu uzun soluklu bir proje, koşullara ve talebe göre süre de istihdam rakamı da değişkenlik gösterebilir. İyi niyetle ve hızlı bir şekilde aksiyon alabilmek adına başlattığımız bu girişimimize gönüllü olarak destek veren tüm üyelerimize minnettarız. Sürecin hem başvuran adaylar hem de üyelerimiz için daha kolay yönetilebilmesi adına iyileştirme/geliştirme çalışmalarımız da devam ediyor. Bu projemiz kapsamında gerçekleşen güncel istihdam rakamlarını internet sitemizden takip edebilirsiniz. Depremden etkilenen her ilimiz çok değerli, o bölgedeki hayatın yeniden kurulmasına destek olmak üzere hepimize görevler düşüyor. Bu sebeple tüm sektörlerin de yeni çağrı merkezi ihtiyaçlarını öncelikli olarak deprem bölgesindeki illerimizde değerlendirmeleri yönündeki çağrımızın da bu vesile ile altını tekrar çizmek istiyorum.

Yaşadığımız bu zor günleri birlik ve dayanışma içinde atlatacağımıza, çalışarak, üreterek iyileşeceğimize, paylaşarak birbirimizden güç alabileceğimize olan inancımızla üye toplantımızı 21 Mart tarihinde gerçekleştirdik. Yepyeni bir konsept ile üyelerimizle uzun bir aradan sonra tekrar buluştuğumuz, gündemlerimizi değerlendirdiğimiz, misafir konuşmacımız Ekonomist, Akademisyen, Danışman ve Yazar Murat Sağman ile ekonomik beklentilere dair sohbet ettiğimiz çok güzel bir gün geçirdik. 

Önceki sayımızda da bahsettiğim üzere T.C Ticaret Bakanlığı, Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü ile olan temaslarımıza mart ayı içinde de devam ettik. Genel Müdürlük tarafından aldığımız davet üzerine çağrı merkezi hizmet ihracatı faaliyetlerimiz hakkında bilgilendirme ve görüş alışverişinde bulunduğumuz bir toplantıyı Ankara’da gerçekleştirdik. Hizmet ihracatımıza ilişkin mevcut ve potansiyel durumu, hizmet verilen ülkeleri ve büyük global markaları, hizmet çeşitliliğini ve kanallarını, kullandığımız teknolojileri, uluslararası platformlarda aldığımız değerli ödülleri detaylı bir şekilde aktardığımız toplantımızda ihtiyaçlarımızı ve taleplerimizi de yetkililerle paylaştık. Oldukça verimli ve olumlu bir havada gerçekleşen toplantımız sonrasında hizmet ihracatı potansiyelimizi değerlendirebilmek ve desteklenen sektörler arasına alınmamız adına yakın bir tarihte güzel gelişmeler olacağını ümit ediyoruz.

Son dönemde aramıza katılan yeni üyelerimiz Carrefoursa ve Collecturk’e de tekrar aramıza hoş geldiniz diyorum herkese sevgilerimi iletiyorum.

 

Bir sonraki sayımızda görüşmek üzere,

 

ÇMD Yönetim Kurulu Başkanı

Banu Hızlı