Başkandan Mesaj

Merhaba,

Kovid-19 salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini sürdürürken Dernek olarak faaliyet planımızdaki aksiyonları hayata geçirmeye devam ediyoruz.

Bunlardan ilk olarak sektörümüzün bilgi merkezi olarak üstlendiğimiz Türkiye Çağrı Merkezi Pazarı Araştırmasına kısaca değineceğim. Öncelikle bu yıl yine GFK Türkiye proje yönetiminde gerçekleştirdiğimiz çalışmaya katılarak bilgilerini paylaşan tüm çağrı merkezlerine teşekkür etmek istiyorum. Araştırmamızın sonuçlarını, 1 Nisan’da online platform üzerinden gerçekleştirdiğimiz basın toplantısı ile kamuoyuyla paylaştık. Araştırmamızın sonuçlarına göre; 2020 yılsonundaki çalışan sayımız, müşteri temsilcisi, destek ve idari kadrolarla birlikte 135 bin 820 kişiye ulaştı. Beklentilerimizin üzerinde gerçekleşen bu istihdam artışının salgının etkisiyle gerçekleştiğini düşünüyoruz. Evden çalışan sayımız ise 100 bin kişiye ulaştı. Oldukça değerli ve faydalı bilgiler içeren raporumuzun tamamına websitemizden ulaşabilirsiniz.

Yakın zamanda hayatımıza giren ticari elektronik ileti onayı alınmasına, reddetme hakkının kullanılmasına ve şikâyet süreçlerinin yönetilmesine imkân tanıyan İleti Yönetim Sistemi, sektörümüze birtakım yenilikler getirdi.  Dernek olarak biz de üye kurumlarımızın bu yeni sürecin uygulamasına dair yorum farklılıklarını en aza indirmek ve standart bir hizmet anlayışının benimsenmesine katkı sağlamak üzere organize ettiğimiz seminerimize, İç Ticaret Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mehmet Kayış ve İYS Genel Müdürü Tolga Tüfekçi’yi davet ettik.  100’e yakın üye temsilcimizin yer aldığı seminerimiz interaktif olarak gerçekleşti ve tüm katılımcılarımız sorularının yanıtlarını yetkililerden alabildiler.

2021’in ilk çeyreği içerisindeki bir diğer gelişme de, bu yıl 5. Kez düzenlediğimiz ÇMD Altın Kulaklık Ödüllerimizin sahiplerini bulması oldu. Başvuruların değerlendirilmesinin ardından “Bu İşi Seviyorum Çünkü…” kategorisinin kazananı Aykut Özgür olurken, “En Samimi Müşteri Deneyimi Hikayesi” kategorisinin kazananı Ayşegül Sağlam, “En Yaratıcı Çalışma Ortamı” kategorisinin kazananı ise Salih Gürkan Haklı oldu. Hem Altın Kulaklık Ödülünün hem de cep telefonu hediyemizin sahibi olan arkadaşlarımızı kez daha tebrik ederken, birinci olan videolarımızı derneğimizin Youtube hesabından izleyebileceğinizi de hatırlatmak isterim.

Bir sonraki sayımızda görüşmek üzere,  sağlıklı ve başarılı günler diliyorum.

ÇMD Yönetim Kurulu Başkanı

S. Rengin Ağılönü