Webhelp Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Burak Alaçam’dan "Yeni Normal"de Çalışan Deneyimi

Pandemi başında tüm ekiplerinizde evden çalışma modeline geçişiniz ne kadarlık bir sürede tamamlandı?

Webhelp Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Burak Alaçam; "Webhelp olarak biz 2 hafta içinde 5 binin üzerinde çalışanımızı, aileleriyle birlikte ve sağlıklı bir ortamda, yani evlerinden 7/24 çalışır hale getirdik."

Evden çalışma sürecinde  çalışanlarınızın duygu durumunu ölçümleyecek veya tespit edebilecek bir çalışma yaptınız mı? Varsa sonuçlar hakkında bilgi verir misiniz?

Çalışma arkadaşlarımızın duygu durumunu ölçümlemek üzere kendi IT kaynaklarımızla geliştirdiğimiz ve  uzun yıllardır kullandığımız bir “duygu monitörümüz” var. Bu sayede rutinde olduğu gibi evden çalışma sürecinde de ekiplerimizin duygu durumlarını günlük olarak takip ettik. Duygu monitörümüzün bize verdiği sonuçlara baktığımızda çalışanlarımızın “mutluluğunun ve buna bağlı olarak da işe olan bağlılıklarının arttığını” söyleyebilirim. 

Bizim için her şeyden önce insan, önce çalışan!. Bu nedenle çalışma arkadaşlarımızın motivasyonları ve bunu artırıcı aksiyonlar bizim için oldukça önemli. Bu süreçte periyodik olarak yayınladığımız anketlere verilen cevaplarla birlikte tüm çalışma arkadaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik aksiyonları hızlı bir şekilde hayata geçirdik.

Çalışan deneyimini geliştirmek adına bahsettiğim teknik değerlendirmelerin yanı sıra;  Webhelp Türkiye & Ürdün CEO’muz Metin Tarakçı’nın çalışma arkadaşlarımızla düzenli olarak bir araya geldiği, her türlü soruyu birinci ağızdan cevaplandırdığı CEO Talks canlı yayınları yapıyoruz. Her gün online uygulamalar üzerinden gerçekleştirdiğimiz toplantılarımızla da ekiplerimizle iletişimde kalmaya azami önem veriyoruz.  

Bu süreçte evden çalışma, pandemi psikolojisi ve benzeri etkenlerle çalışan deneyimi nasıl bir değişikliğe uğradı?

Pandemi sürecini özetleyecek olursak, başlangıçta herhangi bir hastalığa yakalanmadan evlere sağlıklı geçmenin mutluluğunu yaşadık. Sonrasında kendimizi hiç alışık olmadığımız bir düzenin içinde, işlerimizi evden yürütürken ve sosyalleşmenin ortadan kalktığı, ekibimizi, arkadaşlarımızı görmediğimiz bir durumun içinde bulduk. Bu da hem sıkılmamıza hem de mutsuzluğa yol açtı ancak şu anda yasakların da kalkmasıyla birlikte hepimiz mesafemizi koruyarak da olsa sosyalleşebilecek noktaya geldik. Aslında sağlık açısından mutlulukla girdiğimiz sürece yine mutluluk ve keyifli bir yaşama ve çalışma şekliyle devam ettiğimizi düşünüyorum.

WebSocial adındaki sosyal aktivite kulübümüz, bu süreçte pandemi öncesinde olduğu gibi aktifliğini korumaya devam ediyor. Hatta yüz yüze iletişimden uzak bir dönemde olduğumuz için ağlarımızı sıkı tutmak ve herkesin motivasyonunu yükseltmeye katkı sunmak adına daha fazla efor sarf ediyorlar diyebilirim. Şirket içerisinde çalışanlarımızla gerçekleştirdiğimiz ve tüm lokasyonlarımızı kapsayan ödüllü online yarışmalar, çalışanlarımızın canlı yayın konserleri gibi birçok etkinlik, motivasyonu yüksek tutmamızda önemli rol oynuyor.

Kısacası pandemi döneminde birbirimizi fiziki olarak görememenin yarattığı psikolojik değişimi; dijitalin gücünü kullanarak; samimi, açık ve şeffaf iletişim kurarak tüm çalışma arkadaşlarımızın motivasyonunu yüksekte tuttuğumuzu paylaşabilirim.

Yeni normal ise evde kalma döneminden daha farklı ve kalıcı bir dönem. Bu koşullarda yeni bir çalışan deneyimi şekillenecek mi? Nasıl bir deneyim öngörüyorsunuz? Bu konuda hazırlıklara başladınız mı? 

Hepimiz için ezber bozan bir deneyim oldu. Altyapı, mülakat, eğitim, koçluk, toplantı gibi aklımıza gelebilecek tüm süreçlerimizi yeni normale uygun hale getirdik ve kendimizi bu konuda her geçen gün geliştirmeye devam ediyoruz. Bu konuda da oldukça şanslı olduğumuza inanıyorum çünkü Webhelp Grup olarak sonuna kadar yararlanabildiğimiz ciddi bir global know-how ve deneyime sahibiz.

Çağrı merkezi sektörü olarak büyük bir dönüşüm geçirmeye devam ediyoruz. Bundan altı ay öncesine kadar Türkiye’de çağrı merkezlerinin yüzde yüz evden çalışması bir hayalken, bu hayalin birçok firma için çok kısa bir sürede gerçekleştiğini görüyoruz.

Yeni çalışma metodolojimizle bugün hepimiz evlerimizden çalışıyor ve iş ortaklarımıza evlerimizden maksimum verimle hizmet vermeye devam ediyoruz. Performansımızı düşürmeden, aksine daha da artırarak bunun gerçekleşebileceğini gördük. Hem çalışma arkadaşlarımız sağlıklı bir şekilde evlerinden çalışmaktan hem de iş ortaklarımız iş sonuçlarından oldukça memnun, bu nedenle mutluyuz.

Son Olarak Eklemek İstedikleriniz Neler?

Webhelp olarak bu süreçte tüm iş ortaklarımız her zaman yanımızdaydı. Aldığımız aksiyon ve iş sonuçlarımıza baktığımızda hem çalışanlarımıza hem de iş ortaklarımıza gereken desteği verebildiğimiz için çok mutluyuz.

Her şeyden önce çalışanlar ve ailelerine karşı sorumluluğumuz vardı çünkü bizlere “emanet ettikleri canlarını sağlıklı bir şekilde evlerine taşımamız” gerekiyordu. Bunu başarmış olmaktan, tüm bu sorumluluğu yerine getirmiş olmaktan son derece mutlu ve gururluyuz.


*CX Mag dergisinin 62. sayısında yayınlanmıştır.