Lufthansa Müşterileriyle Birlikte Değişiyor!

Lufthansa InTouch Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetlerinin geleneksel bir etkinlik serisi haline gelen InstaTouch’i 2019 yılında son durağı olan İstanbul’da noktaladı.

 

Lufthansa InTouch Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri yepyeni bir konsept, yeni bir isim ve yeni konuklarla birlikte 2017’den bu yana uluslararası takım ruhunu yaşamak ve canlı bir etkileşim platformu sağlamak için Yönetim Kurulu, Müşteriler ve Müşteri Hizmetleri Danışmanları arasındaki alışverişi artıracak bir etkinlik serisi olan InstaTouch’i büyük başarıyla sürdürüyor.

 

Instatouch Nedir?

TV şovları, fuarlar ve sosyal medyadaki unsurları birleştiren InstaTouch etkinlikleri, Lufthansa InTouch’in Global Yönetimi, Danışmanlar ve Lufthansa Group'tan İş Ortakları arasında canlı bir alışverişi teşvik ederek Lufthansa InTouch farklı lokasyonlarda bulunan bütün Cagri Merkezlerini (Berlin, Peterborough, Manila, Capetown, İstanbul, Bruno) iki yıllık bir döngüde karşılayarak dünyayı dolaşıyor.

 

27 Kasım 2019’da Lufthansa InTouch İstanbul'un Genel Müdürü Dilek Açıkgöz, LH InTouch CEO'su Tobias Vögtlin ile yılın en son InstaTouch etkinliğinin kapılarını açtı. Türkiye'deki tüm LH InTouch alanlarını temsil eden İstanbul, İzmir ve Antalya’dan 120 katılımcı - Boğaz'ın güzel bir mekanında VIP konukları Nina Öwerdieck (Head of Finance Lufthansa Airlines) ve Dr. Stefan Kreuzpaintner (Vice President Sales Europe, Middle East & Africa LH Group) Martin Apsel-von zur Gathen (Head of Customer Relations and Feedback Management LH Group ile bir araya geldi.