Asseco SEE Grup 2019 Yarı Yıl Finansal Sonuçlarını Duyurdu

Açıklanan soruçlara göre Asseco SEE, 2018’in aynı dönemlerine kıyasla, tüm iş birimlerindeki büyüme ve Necomplus satın alımı sonrası daha iyi sonuçlar elde etti.

Asseco SEE  2019 yarıyıl satış geliri, bir önceki yılın aynı dönemine göre %25 oranla 17,8 milyon Avro artarak 87,9 milyon Avro oldu. ASEE’nin 2019 yarıyıl faaliyet kârı, % 40 artışla 10.2 milyon Avro oldu.  Bir önceki yılın ilk altı ayı sonrası faaliyet karlılığı %10,4 olarak gerçekleşmişti. Bu yıl bu oran aynı dönemde % 11,6’ya yükseldi. 2019 yarıyılının net kârı ise, geçen yılın aynı dönemine göre % 35 artarak 8,5 milyon Avro oldu.

ASEE Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Piotr Jelenski, “ASEE, 2019’un ikinci çeyreğinde, Ödeme ve Bankacılık iş birimlerindeki çift haneli artışlarla büyümesini sürdürdü. Organik büyümenin yanı sıra, mobil bankacılık, güvenlik ve eÖdeme çözümlerindeki satış gelirlerinin iyi performansı bu büyümede etkin rol oynadı. Son çeyrekte, yeni şirket satın almalarını tamamlayarak Ödeme alanında büyümeye devam ettik. Sırbistan’da Multicard’da azınlık hissesi satın aldık. Karadağ’da ise, POS sektöründe faaliyet gösteren B Services şirketini satın aldık. Ayrıca,  Sırbistan ve Bosna Hersek’te POS ve ATM hizmetleri sunan Bassilichi’yi satın aldık” dedi.

ASEE Grubu’nun satış gelirlerindeki % 29’a varan en büyük artış Payten firmasında gerçekleşti. Özellikle, 1 Şubat 2019’dan bu yana konsolide edilen Necomplus’ın gelirlerinin çoğunu içeren POS iş kolunda %80 oranında büyüme kaydedildi.  eÖdeme iş kolu % 33,  ödeme işleme % 25 ve ATM ile ilgili hizmetler % 12 artış gösterdi. Ödeme iş biriminin faaliyet karı % 26 artışla 5.8 milyon Avro oldu. Bankacılık iş biriminin satış gelirleri, bir önceki yılın aynı dönemine göre % 19 artarak 19.7 milyon Avro olarak gerçekleşti. En büyük artış, mobil ve güvenlik çözümlerinin satış gelirlerinde kaydedildi. 2019 ilk yarıyılında, Bankacılık iş biriminin faaliyet karındaki artış % 68 oldu.  Sistem entegrasyonu iş biriminin ise 2019 yarıyıl satış geliri, geçen yılın aynı dönemine kıyasla,  % 25 artışla 30.7 milyon Avro oldu. Bu iş birimindeki en büyük artış, ASEE’nin kendi geliştirdiği çözümlerde kaydedildi. Sistem entegrasyonu iş biriminin faaliyet karı ise, % 60 artışla 1.6 milyon Avro oldu.