Vestel City'de Süslü Kadınlar Bisiklet Turu!

Dünya Kadınlar Günü vesilesi ile Vestel City’de “Demli Sohbetler” seminerler dizisinin dokuzuncusunda, 6 Mart Çarşamba günü, ilham dolu ve cesaret verici hikayesiyle Sema Gür Vestel'in konuğu oldu. 

Sema Gür; İzmir’de başlayan, zamanla farklı şehirlere ve ülkelere yayılan, “Egzoz Kokusuna Karşı Parfüm Kokusu” mottosuyla yola çıkılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun yaratıcısı… Hep birlikte, kadın olmak, ne kadar güçlü olduğunu bilen kadınlar olabilmek ve birlikteliğin gücü konuları üzerine konuştuk.

 

Demli Sohbetler seminerinin hemen ardından Vestel City içerisinde gerçekleşen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na Vestelli tüm kadınlar katılım gösterdi.

 

Konuşmacı Hakkında;

Sema Gür Kimdir? Kendi ağzından yaşam hikayesi:

“Ben Sema Gür. 1973 Bandırma doğumluyum. 1997 yılından beri Amerikan Koleji’nde tarih öğretmenliği yapıyorum. Kendi yaşanmışlığımdan yola çıkarak bu tur fikrini ortaya attım. Ben yaklaşık 38 yaşımda bisiklete binmeyi öğrendim. İlk başladığım zamanlarda bana yardımcı olan yakın arkadaşlarım olmasaydı, cesaret edip de bisikletimle yollara çıkamazdım. Ben de İzmir kadınlarına cesaret vermek istedim. Çevremde 38 yaşımdan sonra nasıl cesaret edip de turlara gittiğimi, bu yaştan sonra nasıl uzun turlara gittiğimi soran çok kadın oldu. Çoğu insandan duyduğum ise, bisikletlerinin balkonda, bodrumda çürümüş olduğuydu… Beni cesaretlendiren arkadaşlarım vardı, o zaman evlerinden bisikletlerini çıkarıp kadınları yollara dökecek bir şey yapmam gerektiğini düşündüm. Bisiklete binmeyi az bilen kadınlar da, var olan turların erkek egemen tavrından yakınıyordu. Onları cesaretlendirecek bir hareket yapabileceğimi düşündüm. Ben “kadın sokağa çıkarsa dünyanın değişeceğine” inanıyorum. Kadın sokağa çıkar bisiklete binerse, çocuğu da biner. Onlar bisiklete binerse evin babası da biner…”

 

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Hakkında

“Bisiklete herkesin binebildiğini, hatta çok güzel bindiğini, o da yetmezmiş gibi süslü püslü bindiğini göstermek için Otomobilsiz Kentler Gününde her yıl BİSİKLETLİ KADINLAR yollarda olacak.” manifestosu ile yola çıkan bir oluşumun adı “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”… “Bisiklet, özgürlüğün simgesidir.” diyor Sema Gür.

Daha fazla bilgi için tıklayınız: https://suslukadinlarbisikletturu.com/