Alonet’in Yeni Genel Müdürü Kartal Tıknaz Oldu

2012 yılından bu yana Sivas, İzmir ve İstanbul’daki operasyonlarındaki 1.000’den fazla çalışanıyla Finans, Telekom, Kamu, Perakende, Enerji, e-Ticaret sektörlerinde, Müşteri Deneyimi Yönetimi, Sosyal Medya Yönetimi, Tahsilat, Satış&Pazarlama, Profesyonel Çağrı Merkezi Bina Yönetimi ve Danışmanlık hizmetleri sunan Alonet Bilgi Teknolojileri yeniden yapılanmıştır. 

Müşteri deneyimi ve iş süreçleri yönetimini sürdürmenin yanı sıra, ARGE alanında kendini geliştirerek teknolojik hizmetlerin altyapı sağlayıcısı haline gelmeyi hedefleyen Alonet Bilgi Teknolojileri A.Ş. Genel Müdürü olarak Sn. Kartal TIKNAZ atanmıştır.

Kartal TIKNAZ, Ege Üniversitesi’nde lisans eğitimini, Bahçeşehir Üniversitesinde İşletme MBA yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 1999-2014 yılları arasında sırasıyla Müşteri Temsilciliği, Takım Liderliği, Birim Yöneticileri, Operasyon, İş Ortakları Yönetimi ve Müşteri Deneyimi Yönetimi Müdürlüğü gibi çeşitli pozisyonlarda görev almıştır. 2014’te Pronet Güvenlik Hizmetlerinde Satış Sonrası Hizmetlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı, 2015’te Alonet Bilgi Teknolojilerinde Operasyon Yönetimi Genel Müdür Yardımcılığı ve 2016 yılından itibaren Comdata Türkiye’de Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir.