CMC'nin Kurumsal Müşterileri RPA Teknolojisinden Yararlanmaya Başladı

CMC Türkiye kurumsal müşterileri için hazırladığı CMC RPA (Robotic Process Automation) uygulamasını kullanıma sundu. CMC RPA ile gerçek bir kişinin yapması gereken işlemleri PC üzerinden insan gücüne gerek olmadan yapabiliyor. Bu sistemi kullanmak isteyen firmalar, öncelikle tüm süreçlerinin detaylı bir şekilde analiz edildiği yoğun bir süreç danışmanlığı alıyor. Bu çalışma çerçevesinde hali hazırda kullanılan uygulamaları ve yöntemleri inceleniyor, süreçlerin baştan sona yenilenmesini sağlarken gerekli yerlerde RPA kullanılacak şekilde düzenleniyor. Bunun sonucunda projeleri, anahtar teslim olarak müşterilerine sunabiliyor.

 

CMC RPA’nın işleyişine örnek vermek için, araç kiralama sektöründe olan bir şirketi düşünelim… Her araç kiralandığı ve kiradan döndüğü zaman, kiralama şirketi tarafından ilgili devlet kurumuna giriş yapılması gerekiyor. Şirketler bunun için yaklaşık 10 müşteri temsilcisi kullanırken CMC RPA uygulaması ile bütün işlemler tek bir PC ile otomatik olarak yapılabiliyor. Böylece zamandan ve maliyetten ciddi anlamda tasarruf sağlanıyor.

 

Bir örnek de finans sektöründen vermek gerekirse bir bankada MT’ler çağrıları inhouse ekranında cevaplayıp bilgileri kayıt altına alırken, arkada robot yazılım, bu bilgileri otomatik olarak şirketin sistemine kaydedebiliyor. Bu da çağrı sürelerinin minimum yüzde 20 kısalmasını sağlıyor. Dolayısıyla şirkete çağı merkezi üzerinden ulaşanlar da sonuca daha kısa sürede vararak dakikalarca telefonda görüşmek zorunda kalmıyor.

 

CMC RPA’nın faydalarını ifade etmek için benzer örnekleri kolaylıkla çoğaltabilir. Bankacılıktan sigortacılığa, teknolojiden hizmet sektörüne kadar her alanda maliyet avantajı elde etmeyi ve müşteri memnuniyeti ile sürekliliğini artırmayı hedefleyen şirketler için oldukça faydalı bir teknoloji.