Tele-Satış ve Tele-pazarlama hizmetlerinde yeni dönem!

Elektronik Ticaret Kanunu’nun devreye alınmasıyla birlikte özellikle CRM uygulamalarında, sadakat programlarında ve dijital pazarlama faaliyetlerinde çok ciddi bir dönüşüm yaşanacağı öngörülüyor. Aracı hizmet sağlayıcılar için idari para cezalarının belirsizliği ise sektörde endişe uyandırıyor. İzinli pazarlama faaliyetlerini de düzenleyen bu yeni kanunla birlikte, çağrı merkezi sektöründe önemli değişikliklerin yaşanması bekleniyor. 

Önceden İzin Alma Sistemi ile  Yeni Bir Dönem Başlıyor! 

Yeni yasal düzenlemede en önemli noktalardan birisi, ilk elektronik postadan sonra reddetme hakkı olarak tanımlanan 'soft opt-in' sistemi yerine; elektronik iletilerin ilkinde dahi önceden izin alma şartı getiren “opt-out” sisteminin getirilmesi. Yeni yaklaşımda, abonelik sözleşmesi çerçevesinde abonelere reklam, pazarlama, propaganda veya cinsel içerikli otomatik aramalar ile e-posta, faks ve SMS gönderimlerinde alıcılardan önceden izin alınması zorunlu hale geliyor. Ayrıca, alıcılar tarafından verilen iznin kolayca ve ücretsiz olarak iptal edilmesini mümkün kılacak şekilde gönderim yapılması gerekiyor. Dolayısıyla mevcut CRM uygulamaları ve dijital pazarlama yöntemlerinin değiştirilmesi gerekecek. 

Yeni yasal düzenlemede, önceden izin alma sistemine uygun bir biçimde hazırlanmayan pazarlama faaliyetleri için hizmet sağlayıcılara 1.000 ila 50.000 TL arasında değişen idari para cezaları öngörülüyor. Henüz bu yaptırımın aracı hizmet sağlayıcılar için nasıl uygulanacağı netleşmemiş durumda. Ancak aynı yaptırımın aracı hizmet sağlayıcıları için de geçerli olması durumunda çağrı merkezleri 1.000 – 100.000 TL arasında idari cezalarla karşılaşma riski taşıyorlar. 

Çağrı Merkezleri Derneği olarak; bu tip düzenlemelerin sektöre olan güvenin artırması ve AB uyumu açısından önemli olduğunu ancak mutlaka sektör paydaşları ile etkileşim içinde yapılması gerektiği görüşündeyiz. ÇMD olarak, %90’ini temsil ettiğimiz çağrı merkezi sektöründeki gelişmeleri dikkatle takip etmeye ve bir yandan sektör için uyarılar yaparken bir yandan da yasal düzenlemeleri ve ardıl yönetmelikleri hazırlayan yetkili mercilerle irtibat halinde olmayı ve çözüm önerileri noktasında destek olmayı sürdüreceğiz.