Callpex ekibi, “Konsept Günler” ile eğlenerek çalışırken, iş verimliliği de en üst noktaya taşıdı

Kurumların müşterileri ile doğrudan iletişime geçtikleri en önemli ve etkin kanallardan biri olan çağrı merkezlerinde, dikkatli ve yüksek enerjide çalışmak büyük önem taşıyor. Çağrı merkezi personelleri, gün boyunca yoğun bir iş temposu içerisinde çalışıyorlar, bu durum motivasyon ihtiyacını arttırıyor. 3 farklı ilde 1.800 çalışanı ile iş ortaklarına hizmet sunan Callpex, bünyesindeki ekibinin motivasyonlarını artırmak, iş stresini azaltmak ve farklı bir çalışma deneyimi sunmak için “Konsept Günler” etkinliği düzenledi. 

İş ve eğlence bir arada

Callpex’in sosyal aktivite kulübü olan “Callpex Club” farklı zaman dilimlerinde gerçekleştiği çeşitli etkinlikler ile çalışanların hem enerji ve motivasyonunu artırdı, hem de çağrı merkezi ofislerini çok daha eğlenceli hale getirdi. Çalışanların gün boyu tematik eğlencelere katıldığı organizasyonda, tüm müşteri temsilcileri arasındaki ilişkiler çok daha pekişirken,  performans artışı da sağlandı. 

Callpex İstanbul’da  “Hawaii Günü” 

Callpex’in İstanbul ofisinde gerçekleştirilen “Hawaii Günü” ile çağrı merkezi çalışanları Hawaii’nin egzotik yaşantısından bir günü ofiste yaşama fırsatı yakaladı. Konsept güne uygun olarak terlikler, şortlar ve Hawaii T-shirtleri ile işe gelen çalışanlar, gün boyu mola alanlarında,yazın enerjisini yansıtan müzikler ile eğlenceye devam ettiler. Çalışanlar molalarda bir yandan eğlenirken, bir yandan da Hawaii konsept gününe uygun meyve kokteyllerini yudumladılar. Gün boyu eğlenmeye devam eden tüm çağrı merkezi çalışanları, molalardan sonra yüksek enerji ve motivasyon ile iş verimliliğini de artırmayı başardı.