Avrupa Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri Organizasyonu ECCCSAs’da (European Contact Center & Customer Service Awards ) ‘’Jüri Özel Ödülü” ile “En Beğenilen ve En İyi Çok Dilli İletişim Merkezi Ödülü“ Pusula Call Center İletişim Anonim Şirketi'nin

28.11.2017  tarihinde İngiltere’nin başkenti Londra  Battersea Park’ta düzenlenen Avrupa İletişim  Merkezi ve Müşteri Hizmetleri (European Contact Center & Customer Service Awards (ECCCSAs) Ödülleri Organizasyonu, Avrupa ‘da yer alan 64 ülkeden 17’sinin, 124 proje ile finale kalmasıyla gerçekleştirilmiştir.

Pusula Call Center İletişim A.Ş. yarışmaya katıldığı 3 kategoride finale kalmış ve bu 3 kategoride ülkemizi temsil etmiştir.

Pusula Call Center İletişim A.Ş. tarafından Suriyeli sığınmacılar için verilen çağrı hizmetleri, acil durumlarda ortaya konulan profesyonel ve hızlı hizmetten ötürü, “ Jüri Özel Ödülü” ile birlikte bu projenin yürütülmesinde gösterilen başarılı performanstan ötürü de “ En Beğenilen ve En İyi Çok Dilli İletişim Merkezi  Ödülü “ nü almıştır.

Ayrıca Örgüt ve Kuruluş Ödülleri Kategorisinde; “Yılın Dış Kaynak Kullanım Ortaklığı ” dalında finale kalma başarısını göstermiştir.

Ülkemizdeki Çağrı Merkezi sektöründe binden fazla firmanın faaliyet gösterdiği dikkate alındığında, Pusula Call Center A.Ş. olarak alınan ödülün ve takdir edilmenin, anlamını ve güzelliğini, başta Çağrı Merkezi Derneği olmak üzere çağrı merkezi sektörü ve kamuoyu ile paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.