Çağrı Merkezleri Derneği 7. Geleneksel Sektör Buluşması Programı Belli Oldu!

Çağrı merkezi sektörünün yaklaşık yüzde 90’ını temsil eden Çağrı Merkezleri Derneği tarafından her yıl düzenlenen ÇMD Geleneksel Sektör Buluşması’nın yedincisi 29 Kasım'da Gran Wydham Levent İstanbul'da gerçekleşecek.

Geçtiğimiz yıl “Dijital Dönüşüm İle Yüzleşmeye Hazır Mısınız?” temasıyla çağrı merkezi sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getiren ve 300’den fazla kişinin katıldığı etkinlikte dijitalleşmenin sektöre etkileri tartışılmıştı. Konuşmalarda ise sektör duayenleri çağrı merkezi sektörünün dijital dünyaya hızla uyum sağladığına değinmişlerdi.

29 Kasım’da gerçekleşecek bu yılki etkinliğin teması ise “Yapay Zeka Çağında İnsanın Gücü” olarak belirlendi. Bugün birçok şeyi yapay zeka aracılığıyla yapabiliyoruz. Peki empati kurmayı gerektirmeyen bu uygulamalar, her zaman kilit bir noktada insan faktörünün yerini alabilir mi? Gelin hep beraber tartışalım.

Çağrı merkezi sektöründeki üst düzey yöneticiler ile kamu kurumlarının yetkililerinin bir araya geleceği “Yapay Zeka Çağında İnsanın Gücü” temasıyla gerçekleştireceğimiz geleneksel etkinliğimizin programı ise şu şekilde: