Turkcell Global Bilgi hizmet kalitesi Çağrı Merkezleri Derneği tarafından verilen EN15838 Sertifikası ile 2. defa tescillendi

Turkcell Global Bilgi hizmet kalitesi Çağrı Merkezleri Derneği tarafından verilen EN15838 Sertifikası ile 2. defa tescillendi

 Turkcell Global Bilgi Çağrı Merkezleri Derneği aracılığı ile verilen ve Avrupa Birliği standartlarında hizmet sunduğunu belgeleyen EN15838’i (Müşteri İletişim Merkezleri Hizmet Sertifikasını) 2. defa almaya hak kazandı. Türkiye’de EN15838’i ilk alan çağrı merkezi olan Turkcell Global Bilgi, bu sertifikayla müşteri iletişim merkezinin stratejisi, süreçleri, çalışan memnuniyeti, altyapı ve sağladığı müşteri memnuniyeti süreçlerini kapsayan denetimleri yine başarıyla tamamladığını ispat etti. 

 Müşteri Deneyimi Çözümleri Merkezi Turkcell Global Bilgi, Çağrı Merkezleri Derneği (ÇMD) tarafından verilen ve Avrupa Standardizasyon Komitesi (CEN) tarafından hazırlanan “EN15838 Müşteri İletişim Merkezleri Hizmet Sertifikası” ile hizmet kalitesini 2. kez tescilledi. EN15838 Müşteri İletişim Merkezleri Hizmet Sertifikası, düzenlenen törenle ÇMD Yönetim Kurulu Başkanı Metin Tarakçı tarafından, Cahit Erdoğan’a  takdim edildi.  

Cahit Erdoğan: “EN15838’i Türkiye’de ilk alan çağrı merkezi olmaktan gurur duyuyoruz”

Süreç Güvence ve Kalite Yönetimi’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Turkcell Global Bilgi olarak kurulduğumuz günden bu yana müşteri memnuniyetini en üst noktalara taşımak ana hedefimiz oldu. Bu hedefimiz için her bir müşterimizin ihtiyaçlarına özel çözümler üretip, uluslararası standartlara uygun teknolojik alt yapımızla iş süreçlerimizi yönettik. Müşteriyi daha iyi anlayan bir çalışma anlayışıyla sektöre yön verdik, vermeye de devam ediyoruz. Alanında uzman ekibimiz ve yıllara dayanan tecrübemizle hep ilklere imza attık.  Bu sebeplerledir ki Türkiye’de EN15838 sertifikasını alan ilk çağrı merkezi olduk. Tüm Yönetim Sistemleri (ISO 9001, ISO 27001, ISO 22301, ISO 10002, ISO 18001, ISO 25832) ile entegre olarak, sürekli iyileştirme hedefiyle, ilgili regülasyonlar kapsamında işlerimizi başarı ile yönetmekteyiz.  Bu konuda, Türkiye’de standartları bir arada yönetmeyi başaran çok az şirketten biri olduğumuzu gururla ifade etmek isterim.” dedi.