Hayat Varlık’a dönüşen TURKASSET, yeni döneme dev krediyle başlıyor

Gerek aktif büyüklüğü gerekse çalışan sayısı itibarı ile Türkiye’nin en büyük varlık yönetim şirketi TURKASSET, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve dünyanın en büyük bankası olan ICBC’nin iştiraki ICBC Turkey’den 120 milyon TL tutarında sendikasyon kredisi sağladı. Aynı zamanda TURKASSET, Hayat Varlık ile birleşerek, yoluna Hayat Varlık bünyesinde devam etme kararı aldı.

Sendikasyon kredisinin ve birleşmenin detayları, Wyndham Grand Levent Otel’de düzenlenen bir törenle basın ile paylaşıldı. Törene, ICBC Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Xu Keen ve ICBC Turkey Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Gao Xiangyang, EBRD Finansal Kurumlar Direktörü Noel Edison, EBRD Türkiye Yönetici Direktörü Jean-Patrick Marquet ve Hayat Varlık Genel Müdürü Hilmi Güvenal katıldı.

Hayat Varlık Genel Müdürü Hilmi Güvenal, 2009 yılında TURKASSET’i (eski adı ile LBT) satın alarak başladıkları varlık yönetimi işinde sekiz yılda 800 binden fazla müşteriye, 8,5 milyar TL’lik portföy büyüklüğüne ve 600’e yakın çalışana ulaştıklarını söyledi. Yedi farklı ilde sürdürdükleri müşteri odaklı hizmet felsefesi ve ileri teknoloji yatırımları ile farklılaştıklarını belirten Güvenal, “Güçlü ortaklık yapımız, sağlam kreditörlerimiz ve yüksek teknolojimizin yanısıra özellikle insan odaklı iş modelimiz bizi Harvard Business School’da örnek vaka yaptı. Şimdi yolumuza Hayat Varlık olarak güçlü bir şekilde devam ediyoruz. EBRD ve ICBC Turkey’den aldığımız bu kredi de uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye ve şirketimize olan inancının önemli bir göstergesi” dedi. 

Aynı zamanda Hayat Varlık’ın hissedarlarından biri olan EBRD’nin Türkiye Yönetici Direktörü Jean-Patrick Marquet ise “Bu işlemle birlikte TURKASSET’in uzun vadeli yerel para fonlamasına erişimini genişletiyoruz. ICBC gibi büyük bir kredi vereni yeni bir varlık sınıfına getirmekten dolayı oldukça memnunuz. Türkiye tahsili gecikmiş alacak pazarında bu öncü sendikasyon kredi yapısı ile sektöre daha fazla ilgi çekmek istiyoruz.” dedi.   

 Yakın bir geçmişte Tekstilbank'ı satın alarak Türkiye'ye  yatırımcı olarak yerleşen dünyanın en büyük bankasının iştiraki ICBC Turkey’in Yönetim Kurulu  Başkanı Xu Keen “ICBC Turkey, bir yandan Türkiye ekonomisine destek sağlamaya devam ederken bir yandan da finansal kurumlar ve büyük ölçekli kurumsal şirketler ile iş birliği içinde tüm yatırım, şirket birleşmeleri ve devralma gibi yatırım fırsatlarını yakından izlemekte ve değerlendirmektedir. Girdiğimiz her projede proje ortaklarımıza da değer ve fayda yaratacağımızı düşünüyorum. 

43 ülkede 17.000 yerel ve uluslararası kuruluşa sahip toplamda 3,9 trilyon USD aktif büyüklüğü ile dünyanın en büyük bankası konumundaki Industrial and Commercial Bank of China, Mayıs 2015 döneminde Tekstilbank hisselerini satın almak suretiyle Türkiye finansal piyasasasına giriş yapmış olup o günden bugüne, ICBC Turkey adı altında Türkiye’deki faaliyetlerini yürütmektedir. ICBC Turkey olarak, yaygın yurtdışı ağımız sayesinde kazandığımız küresel uzmanlığa dayanarak, hem Türk hem de uluslararası yatırımcılara uzun vadeli finansman sağlamak konusunda öncü finansal kuruluşlardan biri olmayı amaçlamaktayız.” ifadesinde bulundu.

Hayat Varlık Yönetim A.Ş. ( “Hayat Varlık”, “Şirket”) hakkında

Hayat Varlık, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) izniyle kurulmuş bir varlık yönetim şirketidir. Ortakları Vector Holdings S.a.r.l. ve EBRD’dir. Vector Holdings S.a.r.l’nin 2009’da LBT’yi satın almasıyla başlayan, 2014’ten 2016’ya kadar Turkasset adıyla yola devam eden Şirket, 2017’de Hayat Varlık ile Hayat Varlık bünyesinde birleşmiştir. Bankalardan ve diğer finansal kuruluşlardan devraldığı alacaklar yönetimi ile uğraşan Hayat Varlık, sektörünün en büyük şirketidir. Şirket, sektörün ilk ve tek ISO 10002 Müşteri Şikayetleri Yönetim Sistemleri sertifikasını ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri sertifikasını almıştır. Türkiye’nin en iyi işverenleri arasında (Great Place to Work) yer alan Şirket, sürdürdüğü eğitim programlarıyla dünyanın en prestijli eğitim ve gelişim ödüllerinden biri olan Brandon Hall Eğitimde Mükemmeliyet ödülüne layık görülmüştür. Şirket’in müşteri odaklı iş modeli, ABD’nın önde gelen eğitim kurumlarından olan Harvard Business School’da örnek vaka olarak okutulmaktadır.

.