Derneğimize Katılan Yeni Üyeler!

Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası olan Aktif Bank, yola çıktığı günden beri, bankacılık felsefesini “şubeleşerek değil, alternatif dağıtım kanalları ile yeni nesil bankacılık yapmak” olarak belirlemiştir. Bunun bir yansıması olarak sekiz adet olan şube sayısı son üç senedir değişmemiştir ve bu şubelerden ağırlıklı olarak bire bir iletişim gerektiren kurumsal bankacılık, yatırım bankacılığı ve özel bankacılık odaklı hizmetler verilmektedir. Büyük dağıtım ağı gerektiren bireysel bankacılıkta ise pazarda etkin olan diğer dağıtım teşkilatları ile işbirliği yapılmıştır. Düşük ve esnek maliyet odaklı bu stratejinin sonucu olarak Aktif Bank’ın, yüksek miktarda sermaye biriktirme kabiliyetine ulaşmış olduğu ve istikrarlı büyümesinin 2015 yılında da devam ettiği görülmektedir. Aktif Bank’ın faaliyetlerinin ana hatlarını perakende bankacılık, kurumsal bankacılık ve yatırım bankacılığı oluşturmakla beraber para transferlerinden sigortacılığa, kart ürünlerinden kapsamlı kiosk çözümlerine kadar çok geniş bir yelpazede müşterilerine hizmet vermektedir. Bu kapsamlı ve vizyoner bakış açısı, Aktif Bank’ın özünde kendisini bir bankadan çok geniş bir perspektifte konumlandırmasını sağlamıştır.

Banka, yeniden yapılanmaya başladığı 2006’dan bu yana 113 kat büyümüş, aktif büyüklük sıralamasında 41. sıradaki yerini, 2015 yılsonunda 24. sıraya yükseltmiştir. Aktif Bank ve iştirakleri bugün yılda 50 milyonluk bir nüfusa akıllı şehir hizmetleri sunan, 1.5 milyar kez kartlı ulaşım işlemine aracılık eden, 1 milyon yeni banka kartı üretimi yapan, 1 milyondan fazla para transferi, 10 milyona yakın fatura ödemesi ve diğer ödeme işlemleri gerçekleştiren, 150,000’nin üzerinde bireysel kredi ve sigorta poliçesi satışı yapan bir kurum haline gelmiştir.

Aktif Bank’ın yatırım bankacılığı perspektifinin bir yansıması olarak, yatırımcıları için her ihtiyacı kapsayan ve önemli getiri fırsatları geliştiren yatırım ürünleri tasarlamak ve kullanıma sunmak, öncelikleri arasında yer almaktadır. Bu kapsamda, birçok üründe sektöre öncülük etmiş ve Türkiye’nin ilk gerçek Varlığa Dayalı Menkul Kıymeti (VDMK), ilk İslami katılım sertifikası, ilk proje finansmanı sukuku, ilk TL cinsinden banka bonosu ihraçları gibi birçok yeniliği yatırımcıları ile buluşturmuştur. Aktif Bank, sadece rakamsal başarılarıyla değil, üründe, hizmette ve yenilikçilikte ortaya koyduğu performansla da dünya çapında ödeme sistemleri, teknoloji, kalite, inovasyon, yatırım ürünleri, dağıtım kanalı ve iletişim konularında Türkiye’nin en çok uluslararası ödül alan kurumlarından biri olmuştur. Banka’nın şu ana kadar girdiği ve aralarında “Dünyanın En Yenilikçi Bankası” ödülüne layık görüldüğü The Banker, Financial World Innovation, EFMA, Paybefore, VRL Financial, Global Banking ve Finance Review gibi önemli organizasyonların yer aldığı uluslararası saygın yarışmalardan, ülkemizin bankacılık ve finans sektörünün göğsünü kabartan, Türkiye’nin farkını, inovatif anlayışını ortaya koyan toplam 86 ödülü bulunmaktadır.