Comdata Türkiye, MEDAŞ ve MEPAŞ'ın çözüm ortağı oluyor

Comdata Türkiye, 1 Nisan 2016 itibariyle Medaş (Meram Elektrik Dağıtım A.Ş.) ve Mepaş (Meram Elektrik Perakende Satış A.Ş.) şirketlerine Konya’da hizmet sunmaya başladı. İşbirliği sonucunda toplamda 55 müşteri temsilcisi 7/24 iletişim merkezi hizmeti verecek.

Comdata Türkiye, 1 Nisan 2016 itibariyle Medaş ve Mepaş’a Konya’da çağrı merkezi hizmeti sunmaya başladı. Sunulan çağrı merkezi hizmetleri arasında müşteri hizmetleri, müşteri bilgilendirme, şikayet yönetimi, memnuniyet ölçümü ve anket aramaları bulunuyor.

Bilgi ve iletişim hizmetleri şirketi Callus’ı satın alarak Türkiye’deki yatırımlarına hız veren Comdata Group, bu yıl itibariyle Türkiye’deki faaliyetlerini “Comdata Türkiye” markası ile büyütmeye karar vermişti.

Comdata Türkiye güvencesiyle haftanın 7 günü 24 saat boyunca Medaş ve Mepaş adına sunulacak hizmet için 55 kişilik bir ekip görev alacak. Comdata Türkiye'nin gelişmiş ve güvenilir altyapısı sayesinde tüm arıza ve diğer ihbarlar kolayca kayıt altına alınarak ilgili birimlere iletilebilecek. Müşteriler, 444 8 186 numaralı telefonu arayarak sorunlarını çözmek için gerekli bilgilendirmeyi yapabilecekler.

Hakkımızda

Comdata Türkiye, telekom, perakende, gıda, enerji gibi ekonominin önemli sektörlerine müşteri deneyimi hizmeti sunan bir şirkettir. Gelir artırımı, müşteri hizmetleri, doküman yönetimi, back office ve teknoloji hizmetleri sunan Comdata Türkiye, İstanbul, Konya ve Samsun olmak üzere, müşterilerine üç merkezde hizmet vermektedir. Ana merkezi İtalya'da bulunan Comdata’nın, ülkemizde 2300'ün üzerinde çalışanı bulunmaktadır. Comdata Group’un 20 yılı aşkın uluslararası tecrübesi ve teknoloji altyapısı sayesinde sektöründe öncü olmayı hedefleyen Comdata Türkiye, yenilikçi ve büyüme odaklı yapısıyla müşterilerine en kaliteli ve en hızlı hizmet verme vizyonuyla iş çözümleri geliştirmektedir.