Çağrı Merkezleri Derneği’nden genç liderlere tam destek

Çağrı Merkezleri Derneği, üye kuruluşlarında görev yapan başarılı ve genç yöneticileri “Takım Liderleri Buluşması” etkinliğinde bir araya getirdi. Etkinlikte sektörde başarılı bir kariyer edinebilmek için neler yapılması gerektiği konusunda sohbet edilirken, çalışan memnuniyetini arttırmak üzerine de karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu ve sektördeki nitelikli istihdamın sürekliliğinin sağlanmasını sektörün sağlıklı gelişimi açısından önemi de değerlendirildi. 

Çağrı Merkezi sektöründe diğer sektörlere oranla kariyer basamaklarının daha hızlı tırmanabileceğinin önemle vurgulandığı organizasyonda, müşteri ilişkilerinden kazanılan deneyimin farklı sektörlerde ve farklı pozisyonlarda nasıl değerlendirilebileceği tartışıldı. 

2023’de 300.000 kişiyi istihdam ediyor olacağız 

Etkinliğe ev sahipliği yapan Çağrı Merkezleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Tarakçı, sektörün hızla büyüdüğüne vurgu yaparak sektörün Türkiye’nin en önemli istihdam alanlarından biri haline geldiğini ve bu artışın giderek hızlanacağını belirtti. Türkiye’nin 2023 vizyonuna çağrı merkezleri olarak da hazırlandıklarını belirten Tarakçı konuşmasında çağrı merkezlerinin kariyer merkezleri olduğunu vurguladı ve ekledi: “Çağrı Merkezi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla büyüyen bir sektör. Günümüzde 80.000 çalışana sahip olan sektörümüzü daha da büyüterek, 2023’de 300.000 çalışana sahip, yalnızca Türkiye’ye değil, bölge ülkelere de hizmet veren bir sektör olmasını hedefliyoruz.” 

Bir müşteri temsilcisinin genel müdür olması hayal değil 

Çağrı Merkezlerinin kamuoyunda düşünülenin aksine uzun süreli çalışma ortamı ve hızla yükselen kariyer fırsatları sunduğunu belirten Metin Tarakçı, kendisinin de 25 yıl önce kariyerine çağrı merkezi çalışanı olarak başladığını belirtti. Gençlerin azimle ve kendilerini sürekli geliştirerek çalışmaları durumunda, hızla büyüyen sektörde kendi kariyerlerini de kolayca ilerletebileceklerini söyleyen Tarakçı sözlerine şöyle devam etti; “17 yıl önce üniversiteden mezun olduktan sonra çalışma hayatıma bir çağrı merkezinde müşteri temsilcisi olarak başladım. O dönemlerde çevremdeki kişilere ne iş yaptığımı anlatmakta dahi zorlanıyordum. Günümüzde çağrı merkezleri Anadolu’nun birçok kentinde en önemli ve saygın istihdam alanlarını oluşturuyor. Ben 17 yıl içerisinde yalnızca bu alanda kalarak sektörün en üst noktalarından birine ulaştım. Bundan sonra siz genç liderler, hem çalışma arkadaşlarınıza önderlik ederek onların kariyer gelişimlerine fayda sağlayacak hem de sektörümüzü daha ileriye taşıyacak olan yenilikleri uygulayarak bu alanda kendi kariyer basamaklarınızı hızla tırmanacaksınız.”