Üniversitelerde Çağrı Merkezi Bölümlerine İlgi Artıyor

Ülke genelinde 18 üniversitede bulunan “Çağrı Merkezi Hizmetleri Ön Lisans Programı’na” ilgi artıyor. Hızla büyüyen ve kalifiye eleman ihtiyacı sürekli artan çağrı merkezlerinin ihtiyacını karşılamak için oluşturulan ön lisans programları bulunan üniversitelere 2014 yılında kayıt yaptıracak öğrenciler, kariyer basamakları için yol alacak ve sektöre kazandırılacak. 

Türkiye’nin en önemli istihdam kaynaklarından biri haline gelme hedefinde olan çağrı merkezlerinin önümüzdeki 5 yıl içerisinde 100 bin kişiye iş sağlayacağı öngörülüyor. 2014 yılında ÖSYM Tercih Rehberi verilere göre ön lisans programlarına 1125 yeni öğrenci alımı yapılacak. Şu anda Antalya, Bitlis, Burdur, Düzce, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Isparta, İstanbul, Kahramanmaraş, Nevşehir, Samsun, Sivas ve Zonguldak olmak üzere toplam 18 üniversitede Çağrı Merkezi Hizmetleri Ön Lisans Programı bulunuyor. Programı bünyesine dâhil eden üniversite sayısının zaman içerisinde daha da artacağı tahmin ediliyor. 

Türkiye’de çağrı merkezlerinin gelişimi ve ihtiyaç duyduğu nitelikli personelin sürekli olarak sağlanabilmesi için farklı kademelerde eğitim programlarının daha da artarak sürdürülmesi gerekiyor. Bu büyümeyi artırmak ve eğitim faaliyetlerini hızlandırmak için çalışmalar yapan Çağrı Merkezleri Derneği, çağrı merkezi sektöründeki Müşteri Temsilcisi ve Takım Lideri meslekleri için Ulusal Meslek Standartlarını hazırlayarak Resmi Gazete’de yayınlanmasını sağladı. 

Ulusal Yeterliliklerin hazırlanması noktasında da Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilen Çağrı Merkezleri Derneği, diğer yandan sektörün nitelikli işgücü ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamak ve gençlere sektör içinde meslek edindirmek için kurduğu Çağrı Merkezleri Derneği Gelişim Akademisi ile de kamu ve özel sektördeki birçok çağrı merkezi çalışanına ihtiyaçlarına uygun eğitimler vererek bireylere, kurumlara ve sektöre katkı sunmaya devam ediyor.