2023 Vizyonunda Türkiye ve Çağrı Merkezi Sektörü

Çağrı Merkezleri Derneği,  “2023 Vizyonunda Türkiye ve Çağrı Merkezi Sektörü”  adlı  etkinliğinde içkaynak-dışkaynak çağrı merkezi firmalarının, sektöre hizmet sunan teknoloji ve eğitim firmalarının üst düzey yöneticileri ile kamu kurumlarının yetkililerini bir araya getirdi.  Yaptığı çalışmalarla çağrı merkezi sektörünün gelişimine ve büyümesine önemli katkılar sağlayan Çağrı Merkezleri Derneği,  bu özel buluşmada sektörün geleceğini masaya yatırdı.  

Sait Halim Paşa Yalısı’nda yaklaşık 200 davetlinin katılımı ile gerçekleştirilen etkinlikte, çağrı merkezlerinin geleceği, ihtiyaçları ve gelişim alanları konuşuldu.  Sektörün önünün açılması için yapılması gerekenler, 2023 Türkiye Vizyonu, yeni teknolojiler, yatırımlar ve gelecek senaryoları, çağrı merkezi sektöründe kariyer, sektörün dünü, bugünü ve yarını gibi konuların tartışıldı.  


İstihdam teşvikleri artmalı

Yasal düzenlemelerle hizmet ihracatı potansiyeli değerlendirilmeli! 

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, çağrı merkezlerinin yarattığı istihdam ile Türkiye’nin bölgesel kalkınmasına en çok katkı sağlayan sektörlerin başında olduğuna dikkat çekti ve 6.bölge teşviklerinin 4.ve 5.bölgelerde de uygulanması, istihdam teşviklerinin arttırılması, çağrı merkezi faaliyetlerinin tehlikeli meslek sınıfından çıkarılması için yoğun çaba içinde olduklarını ifade etti. Ek olarak; sektörün ihtiyacı olan bu yasal düzenlemelerle hizmet ihracatı potansiyelinin de en üst seviyelere çıkabileceğine inandığını belirterek etkinliği düzenleyen Çağrı Merkezleri Derneğini de tebrik etti. 

Konuşmacılar arasında yer alan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Finansal Tüketici İlişkileri Daire Başkanı Mustafa Şavluk, bankacılık sektöründe vatandaş odaklı hizmetlerin gelişimine dair bir konuşma yaptı ve çağrı merkezi hizmetlerinin bankacılık alanında giderek artan önemini, vatandaşların banka çağrı merkezlerinde daha hızlı ve kolay işlem yapabilmeleri için kurum olarak bazı yasal düzenlemeler yapacaklarını aktardı.  

Davetliler arasında T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Bayram Uzunoğlan’ın da bulunduğu etkinlikte, Çağrı Merkezleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Tarakçı, yaptığı konuşmada ise; kurulduğu günden bu yana Derneğin başarılı çalışmalara imza attığını ve hızla büyüyen sektörün bilgi merkezi olarak nabzını tutmaya devam ettiğini söyledi. 

Ana Sponsor SESTEK, Altın Sponsor SYS, İletişim Sponsoru Vodafone ve Hizmet Sponsorlarının ise AVAYA, DHL, VERINT, CCR firmalarının olduğu etkinlik kapsamında “GSM Sektöründe Çağrı Merkezi Pazarının Gelişimi ve Geleceği”, “Çağrı Merkezi Sektöründe Geleceğin Teknolojileri” ve  “Bankacılık Sektöründe Çağrı Merkezlerinin Gelişimi, Geleceği” konulu panel düzenlendi. 

Dağcı, Yazar, Fotoğrafçı, AKUT Yönetim Kurulu Baş­kanı Nasuh Mahruki’nin, hedefe ve zirveye ulaşmanın yanı sıra, zirvede kalmanın yollarını aktardığı sunum, davetliler tarafından büyük bir ilgi ve beğeni ile izlendi.  

Teşekkür plaketlerinin takdiminin ardından boğazın büyüleyici atmosferinde gerçekleşen akşam yemeğine tango gösterisi de renk kattı ve davetliler keyifli anlar yaşadı.