Üniversitelerin Çağrı Merkezi Bölümlerine İlgi Artıyor

2015 – 2016 eğitim ve öğretim yılında 20 üniversitede çağrı merkezi hizmetleri ön lisans programı, öğrenci kabulüne başladı.

Kısa süre içinde hızlı ve sağlıklı bir büyüme gerçekleştirerek stratejik bir sektöre ve ülkemizin istihdam kaynaklarından birisine dönüşen çağrı merkezi sektörüne olan ilgi Anadolu’nun birçok ilinde artmaya devam ediyor. Bu ilgiyle birlikte ortaya çıkan kalifiye eleman açığı ise, üniversitelerde yeni açılan önlisans programları ile hızla giderilebilir hale geliyor. Geçtiğimiz yıl 17 üniversitede bulunan Çağrı Merkezi Hizmetleri önlisans programı sayısı bu yıl 20’ye yükseldi.

Bu program, özellikle iş hayatına erken atılmak isteyen gençler için ideal fırsatlar sunuyor. Programdan mezun olan öğrenciler, istihdam alanı giderek artan sektördeki kalifiye çalışan ihtiyacının karşılıyor. Şu anda Antalya, Bilecik,Bingöl, Bitlis, Burdur, Denizli, Düzce, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kırklareli, Konya, Nevşehir, Samsun, Trabzon ve Zonguldak olmak üzere toplam 20 üniversitede Çağrı Merkezi hizmetleri ön lisans programı bulunuyor. Bu programlarda toplam 1.850 öğrenci için kontenjan açılmış durumda.

Çağrı Merkezleri Derneği tarafından hazırlanan Ulusal Meslek Standartları ve Mesleki yeterliliklerin onaylanması, kariyer hedeflerini daha gerçekçi hale getirdi!

Üniversitelerin çağrı merkezi önlisans programı açma konusunda daha hızlı adım atmaya başlamalarının bir nedeni de Çağrı Merkezleri Derneği tarafından çağrı merkezi sektöründeki Ulusal Meslek Standartlarının ve Mesleki Yeterliliklerin belirlenmiş olması.

Sektör olarak en büyük sıkıntılarımızdan biri maalesef ki işimizin henüz meslek olarak algılanmaması ve buna bağlı çalışan sirkülasyonu. Özellikle orta kademe yönetici açığımız ve ihtiyacımız sektördeki tüm firmaların kanayan yarası. Üniversitelerdeki çağrı merkezi önlisans programlarının çağrı merkezi işinin meslek olarak algılanmasında önemli katkısı olacağına inanıyoruz. ÇMD olarak gençlerin bu bölümlere olan ilgisinin artarak devam etmesini umuyoruz.