Tempo Çağrı Merkezi’nin Şanlıurfa’daki Merkezinde İlk İstihdam Eğitimini Tamamlandı...

 

Çağrı merkezi sektörünün parlayan yıldızı 

Afyon, Urfa ve İstanbul lokasyonlarında 1200’den fazla kişiye sağladığı istihdamla Türkiye’nin en kapsamlı hizmet veren çağrı merkezlerinden biri olan; Tempo Çağrı Merkezi Şanlıurfa’da başlattığı 500 kişilik istihdam projesinin ilk eğitimini tamamladı.

 

Tempo Çağrı Merkezi bir ay önce yeni işe alımların yapılacağını duyurmuştu. Bu proje kapsamında işe alınan 34 kursiyerden oluşan ilk grup  29 gün süren Şanlıurfa İŞKUR İl Müdürlüğü, Tempo Çağrı Merkezi ve İvme İletişim İşbirliği ile düzenlenen ‘’İŞKUR Destekli Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Meslek Edindirme Kursu’’ nu tamamlayarak işbaşı yaptı.

Tempo Çağrı Merkezinin yeni açtığı lokasyonda 21 Şubat, Cuma günü düzenlenen törende Şanlıurfa Vali Yardımcısı Aylin Duman, İŞKUR İL Müdürü  Necdet Karasevda ve SGK İl Müdürü Kaşif Kılıç’ın elinden sertifikalarını alan öğrenciler mutluluklarını dile getirdiler. Kursiyer ailelerinin de katıldığı törende Karacadağ Kalkınma Ajansı Proje Koordinatörü Yunus Çolak, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kariyer ve İstihdam Destek Merkezi Müdürü Halil Demir ve Karaköprü Belediye Başkan Yardımcısı Tahir Kalkan da davetliler arasında yer aldı.

Tempo Çağrı Merkezi İnsan Kaynakları Direktörü Özgül Topkan; istihdamların hızla devam ettiğini ve işe alınan kişilere sürekli eğitim projelerinin uygulanacağını dile getirdi.

 

1 yılda yönetici olma fırsatı

10 yılı aşkın süredir ‘Mutlu çalışanlar, mutlu müşteriler, mutlu hissedarlar’ ilkesiyle hizmet veren ve yaptığı çalışmalarla çağrı merkezlerinin bir ‘kariyer durağı’ değil ‘kariyer yolu’ olduğunu vurgulayan Tempo, çalışanlarına yönelik geliştirdiği kariyer programıyla da bu sektörü seçecek olanlara başarılı bir kariyer yapmaları konusunda rehberlik ediyor.

İşe alınan Müşteri Temsilcileri Tempo İnsan Kaynaklarının uyguladığı ‘’Zirvenin Yıldızları’’ Programına  katılma imkanı bulacak. Bu programa göre bir Müşteri Temsilcisi Tempo’da çalışmaya başladıktan sonra belirlenen kariyer programı adımlarının hepsini başarıyla tamamlaması halinde 1 yılın sonunda Takım Lideri, 2 yılın sonunda Supervisor ve yaklaşık 5 yıl gibi bir sürede Birim Yöneticiliği’ne terfi edebilme fırsatına sahip olacak.