Dernek Yöneticilerimiz ile Takım Liderlerimizin Geleneksel Buluşması Gerçekleşti

Çağrı merkezi sektörünün gelişimi, bu alandaki nitelikli istihdamın artırılması ve gelecek kuşak yöneticilerin oluşturulmasına yönelik faaliyetlerini sürdüren Çağrı Merkezleri Derneği Yöneticileri,  üye kuruluşlarında görev yapan başarılı ve genç yöneticilere kahvaltı daveti verdi. 15 Haziran tarihinde gerçekleşen buluşmada, Takım Liderlerinden çalışan memnuniyetinin arttırılması, çalışan sirkülasyonunun minimize edilebilmesi, potansiyel işgücünün sektöre kazandırılabilmesi ve gençlerin bu işi meslek olarak görerek kariyerlerini de bu sektörde planlamaları konusundaki görüşleri ve önerileri alınırken, sektörde başarılı bir kariyer edinebilmek için neler yapılması gerektiği konusunda da ÇMD Yöneticileri tarafından tavsiyelerin paylaşıldığı keyifli bir sohbet gerçekleştirildi. 

Çağrı Merkezi sektöründe diğer sektörlere oranla kariyer basamaklarının daha hızlı tırmanabileceğinin önemle vurgulandığı buluşmada, sektördeki yetişmiş iş gücü açığının kapatılmasında Takım Liderliği pozisyonunun önemine dikkat çekildi. Müşteri ilişkilerinden kazanılan deneyimin farklı sektörlerde ve farklı pozisyonlarda nasıl değerlendirilebileceğinin de tartışıldığı etkinlikte, ÇMD’nin bu konularda sektörel bir birlik olarak attığı adımlar da katılımcılar ile paylaşıldı. 

Mesleki yeterliliklerin kabul edilmiş olması sektörün gelişimini hızlandıracak! 

Çağrı Merkezleri Derneğinin Yönetim Kurulu Başkanı Metin Tarakçı, Dernek olarak hazırladıkları “Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi” ve “Çağrı Merkezi Takım Lideri ” mesleklerine ilişkin Ulusal Yeterliliklerin, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK)  tarafından Şubat ayında onaylanarak yürürlüğe girmesinin öneminden ve 18 üniversitede açılan 2 yıllık çağrı merkezi bölümlerinden bahsetti. 

Tarakçı, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “ 

Bildiğini üzere, ÇMD olarak “Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi” ve “Çağrı Merkezi Takım Lideri ” mesleklerine ilişkin hazırladığımız yeterlilikler, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından onaylandı. Bunun herşeyden önce çağrı merkezi işinini meslek olarak görülmesine büyük katkılar sağlayacağını, çalışanların uygun iş, işverenlerin de uygun personel temininde önemli bir kılavuz olacağını düşünüyoruz. Orta ve uzun vadede de sektörümüzün yurtiçinde ve yurtdışında sahip olduğu potansiyeli hayata geçirmesine yardımcı olacağı düşüncesindeyiz.” 

Çağrı Merkezleri istihdamda stratejik bir iş alanına dönüştü 

Çağrı Merkezlerinin kamuoyunda düşünülenin aksine uzun süreli çalışma ortamı ve hızla yükselen kariyer fırsatları sunduğunu belirten Metin Tarakçı, kendisinin de 25 yıl önce kariyerine çağrı merkezi çalışanı olarak başladığını belirtti. 

Gençlerin azimle ve kendilerini sürekli geliştirerek çalışmaları durumunda, hızla büyüyen sektörde kendi kariyerlerini de kolayca ilerletebileceklerini belirten Tarakçı şöyle dedi, “

Ben 17 yıl içerisinde yalnızca bu alanda kalarak sektörün en üst noktalarından birine ulaştım. Bundan sonra siz genç liderler, hem çalışma arkadaşlarınıza önderlik ederek onların kariyer gelişimlerine fayda sağlayacak hem de sektörümüzü daha ileriye taşıyacak olan yenilikleri uygulayarak bu alanda kendi kariyer basamaklarınızı hızla tırmanacaksınız.” 


Fotograf albümü için tıklayınız!