Schengen Bilgi Sistemi Atos, Accenture ve HP’ye emanet

İnsanların Avrupa Birliği’ne girişlerinin ve Avrupa Birliği’nde serbest dolaşımlarının güvenli bir ortamda gerçekleşmesini sağlayan ikinci kuşak Schengen Bilgi Sistemi SIS II,  Avrupa'daki kamu güvenliği için geliştirilen kuşkusuz en büyük bilgi sistemi. Ulusal sınır kontrolleri, gümrükler ve polis mercileri arasında bilgi alışverişine de olanak tanıyan bu büyük sistem, şimdi Atos’un liderliğini üstlendiği bir işbirliğine emanet. 

Atos, Accenture (NYSE: ACN) ve HP konsorsiyumu, 3 yıl boyunca ikinci kuşak Schengen Bilgi Sistemi’nin bakımından ve geliştirilmesinden sorumlu olacak. Atos bu süreçte, ihtiyaçların tanımlanmasından,uyarlanan yazılımların onaylanmasına kadar tüm SIS II’nin kapsamını yönetecek. Atos, 2013 yılına kadar kullanımda olan önceki SIS 1 sistemini de geliştirmiş ve desteklemişti. 

Accenture; SIS II yazılım mimarisinin geliştirilmesini sağlayacak ve ilgili lokasyonlarda kullanıcı desteği, eğitim ve teknik yardım hizmetleri de sunacak.HP isesunucu, depolama ve ağ altyapısını sağlayacak kritik öneme sahip destek hizmetleri sunacak. 

Global Müşteri Yönetimi Başkan Yardımcısı Punit Sehgal şöyle konuştu:

“Atos olarak  AB göç ve sınır yönetimi politikalarının uygulanmasında temel bir sistem olan SIS II’nin istikrarlı ve uygun maliyetli bir şekilde yönetilmesinden ve geliştirilmesinden sorumlu olan bu konsorsiyuma liderlik ederek eu-LISA'ya yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz. Benzer büyük ölçekli BT platformlarının yönetilmesi konusundaki kanıtlanmış deneyimimiz ve kapsamlı Homeland Security Suite (HSS) paketimizle, gelecekteki gereksinimleri de karşılamak üzere SIS II sisteminin sürdürülebilir, uyumlu ve geleceğe dönük teknolojilerini sağlama konusunda bütün olanaklarımızı kullanacağız.”